Deilige baguetter og en gi-bort-bok

Jeg lovet dere oppskriften på de baguettene som hadde følge med salaten jeg laget på mandag. Baguettene er utrolig lette å lage og de er også veldig gode. Farlige gode faktisk. Oppskriften er fra en av de to bakebøkene til svenske Martin Johansson har gitt ut på Samlaget i år. Martin har i flere år bakt og skrevet brødbloggen Pain de Martin (dessverre nedlagt i sommer) og han har samlet sine beste oppskrifter i de to bøkene Enklare brød og Surdeigsbrød. Begge bøkene anbefales på det varmeste, de er i flittig bruk hjemme hos meg.  Tidligere i år fikk jeg være med på en morsom bakekveld med Martin, og i den forbindelse fikk jeg et eksemplar av Enklare brød (og tilhørende forkle) av Samlaget. Er du lysten på en bok?

Statisten i dette bildet er osten Kraftkar (fra Tingvollost). Kraftkar ble i helgen kåret til verdens beste ost i sin klasse under World Cheese Awards. Osten er også kåret til Norges og Nordens beste ost. Har du prøvd den?

Martins sommerbaguetter

(3 stykker)

3 gram fersk gjær

3 dl kaldt vann

390  gram hvetemel

6-9 gram salt

sesamfrø til utbaking

På kvelden:

Rør ut gjæren i vannet, og tillsett mel og salt. Rør til alt er godt blandet. Deigen er ganske løs. Dekk til bakebollen og la den stå i romtemperatur i 8-10 timer

Om morgenen:

Sett ovnen på 275 grader, sett en bakeplate i midten av ovnen og en bakeplate (eller en ildfast form) på nederste rille. Ha godt med mel på bordet og hell ut deigen. Dra deigen litt i kantene og brett sidene av deigen innover mot midten, Deigen skal være ca 25×25 cm. Snu deigen rundt, slik av “skjøten” i deigen ligger ned mot bakebordet. Strø litt mel på og la deigen hvile i ca 40 minutter.

Stek brødet:

Del deigen i tre avlange biter og dra de litt, slik at de blir litt lengere, vend dem evt i litt sesamfrø og vri deigen litt før du legger dem på bakepapiret. Nå gjelder det å være rask, for det er viktig at du ikke slipper ut mer varme enn nødvendig fra ovnen. Få bakepapiret med de tre baugettene over på den allerede varme bakeplaten i en fei. Og legg noen isbiter i formen eller platen du har satt i bunn av ovnen.

Baguettene stekes i 15-20 minutter, til de har fått fin farge. De siste ti minuttene av baketiden kan du godt åpne ovnsdøren et par ganger og lufte ut litt damp.

Avkjøles på rist – og spises fort, fort, før noen andre kommer og spiser dem opp.

Ja, så var det denne boka jeg hadde på lur. Fortell oss andre om ditt forhold til hjemmebakt brød og du er med i trekningen om boken Enklare brød. Jeg trekker ut en vinner på søndag.

Mitt forhold til hjemmebakt brød? Jeg Elsker det nå, både å spise, bake og ikke minst lukten av nybakt.  Som barn syntes jeg det var skikkelig kjipt. Mamma bakte og vi bare maste om å få kneip, som alle andre!

16 kommentarer

Lagret under Baking

16 svar til Deilige baguetter og en gi-bort-bok

  1. Her tror jeg at jeg må frem med første gangen jeg bakte brød, på heimkunnskapsundervisningen på barneskolen. Det var grovbrød som sto på planen, og de fleste fikk det helt fint til, men noe må ha gått galt med mitt brød. Det var paddeflatt, bortsett fra på midten hvor det hadde en liten bulk. Det rare brødet mitt ble gjenstand for en god del munterhet i klassen, og jeg var temmelig molefonken da jeg kom hjem den ettermiddagen.

    “Mamma, de andre ler av brødet mitt”, sa jeg. “Jaså”, sa mamma. “Få se, da”. Frem med brødet i all sin mislykkethet. “Men kjære,” sa mamma. “Du kunne jo bare ha slått dem med det, så hadde de sluttet med en gang!”

    …og derav mitt noe problematiske forhold til grovbrød opp gjennom tidene. Men jeg er en jævel på loff og søt gjærbakst, og etter at jeg oppdaget eltefritt brød har det blitt mye baking, også av grovbrød. Etter at jeg lærte meg å holde de mer mislykkede eksperimentene for meg selv er det ikke noen som ler lenger heller, ikke mamma engang :)

  2. Grace

    Åja, vil gjerne ha bok! Og takk for oppskrift, skal def prøves ut. Min importerte, baguettspisende mann blir nok glad for å få noe annet enn grovbrød ;)

  3. Jenny

    Nybakt brød er det beste som finnes! Lukta allerede er nok til å få smaksløkene i gang! Problemet er bare at jeg ikke er flink på gjærbakst og at de fleste bollene og brødene blir alt for kompakte! Lærebok ønskes og særlig denne!!

  4. Mitt forhold til brød i sin alminnelighet: Jeg får nupper og hetetokter bare ved tanken på et brødfritt kosthold.
    Mitt forhold til hjemmebakt brød: I travle perioder, når verken jeg eller mannen min har tid til gjærdeiger, går det i kjøpebrød – og det er godt cirka den første halve dagen. Men så savner vi hjembakt, både vi gamliser og tenåringsjentene.
    Vi har bak oss en altfor lang periode med kjøpebrød, men NÅH går jeg ut på kjøkkenet og finner fram mel og gjær. Gleder meg allerede til kvelds :)

  5. Lekkermunn

    Hehe, jeg kan heller ikke tenke jeg et brødfritt liv. Det er sikkert grunnen til at jeg aldri engang har tatt et eneste blikk på lavkarbolivet. Jeg regner med at dere får deilig kveldsmat med rykende ferskt brød i kveld.

  6. Lekkermunn

    Jeg har også hatt noen runder med brød som kan drepe menn. Men prøv deg på disse baguettene en kveld og morgen du har litt tid til etterheving og steking. De er veldig godt. Ha en fin kveld.

  7. Mari

    Jeg lager brød så ofte som mulig, og lager nesten alltid etter 5-korn-oppskriften fra Åpent Bakeri. Brød fra matbutikken lukter rart og surt! Det hadde vært fint med noen nye varianter fra Martins bok:)

  8. Maud Wetherilt

    Jeg baker brød i perioder. Er ikke alltid jeg rekker å få det til, men nå tror jeg jammen meg at jeg må bake litt igjen. En kaldhevet deig til frokosten på Lørdag og Søndag. Bruker ofte din oppskrift på kaldhevede rundstykker. De blir alltid gode og alle jeg har servert de til vil ha oppskriften:)

    En ny bakebok hadde vært tingen:)

  9. Heisan Cecilie :-)
    Klart jeg har lyst på en bok :-D
    Og om jeg ikke er den heldige, skal jeg sannelig kjøpe den.
    Jeg elsker kokebøker! Men bakebøker har jeg kun 1 stk av,
    nemlig “Bakeren fra Lom” av Morten
    Schakenda.
    Den boken anbefaler jeg på det varmeste.

    Ha en fin dag.

    Nina

  10. Hilde W.

    Jeg er så heldig å ha en mann som baker de nydeligste brød hver eneste uke. Selv er jeg ganske så brødbake-ukyndig, men oppskriften på kaldhevede rundstykker (fra denne eminente bloggen) får til og med jeg til å funke, så det hender jeg disker opp med dem til lørdagsfrokosten.

  11. gourmetia

    Jeg har alltid bakt – og oppskriftene utvikler seg gjennom årene. For tiden er det “kun” no-kned-bread som duger….i alle varianter :)

  12. Helene

    Jeg er superfan av Martin, begynte å bake med surdeig når jeg oppdaget bloggen hans for snart to år siden, og surdeigen min putrer og lever enda, til tross for lange pauser i kjøleskapet ;) Surdeigsbrød med skikkelig god sprø skorpe, og store hull inni er bare fantastisk godt!!
    Mvh Helene
    Ps.Martin blogger igjen! : http://litemer.paindemartin.se/

  13. Marie

    Under min oppvekst var det omvendt – vi ble bare servert kneip (som oftest et par dager gammelt: vi kunne jo bare riste det!), mens jeg drømte om hjemmebakt. Og fikk det heldigvis hos min beste venn og nabo.

    Baguettene ser deilige ut!

  14. Jeg digger bloggen din:)

    Keep up the good work!

  15. Lekkermunn

    Oj, takk for tipset. Jeg viste ikke at han blogget igjen. Kult. Så flink du har vært som har holdt liv i deigen din så lenge.

  16. Lekkermunn

    Tusen takk skal du ha.

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Log Out / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Log Out / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Log Out / Endre )

Kobler til %s